Zgodovina
Jamborna cesta
- Podrobnosti
- Napisal: Rok Pečar
Desno od ceste, ki pelje iz Planine preko
Grabna mimo Strmce na Studeno in od tod mimo belškega križišča, čez Vrhe v
Landol in dalje v Razdrto, leži gorata pokrajina, kjer dominirata Gora in Nanos.
Od tod tudi ime naših krajev Pudgura. Redko katera pokrajina v Sloveniji je v
pisnih virih tako slabo zastopana, kot je naša Pudgura.
Pokrajina sama je reliefno precej razgibana, v svojem južnem delu pa toliko položna, da so jo rimski graditelji cest s pridom izkoristili. Cesto so prebivalci teh krajev imenovali kar Jamborna cesta. Zgodovinsko so zanimivi tudi kraji v tej pokrajini - vasi Strmca, Studeno, Belsko, Bukovje, Gorenje, Predjama, Landol, Šmihel, Brezje, Malo Ubeljsko in Veliko Ubeljsko in Strane.
Lepa jablana
- Podrobnosti
- Napisal: Andreja Penko
Rimske ceste
- Podrobnosti
- Napisal: Andreja Penko
Spodnji tekst je avtorsko delo Andreje Penko in je povzet z njenim dovoljenjem iz njene nove knjige z naslovom Naše korenine, katere založnik je Galerija2 iz Vrhnike. V knjigi lahko preberete še veliko drugih zanimivosti iz zgodovine naših krajev. Priporočamo vam nakup.
O rimskih cestnih povezavah izvemo v antičnih zemljevidih, od grških in rimskih geografov ter zgodovinarjev, iz epigrafskih spomenikov, miljnikov in arheološko ugotovljenih cestah ter naselbinah. Rimljani so postavljali ceste čim bolj naravnost. Gradili so jih prek močvirij in visokih prelazov, prek voda in jih celo vsekovali v živo skalo. Gradnje cest so se naučili od Etruščanov. Shemo rimske ceste je podal Vitruvius Pollio v svojem delu »De architectura«: